Dokumenty niezbędne w trakcie podróży lotniczych / Przygotowanie do podróży

Przygotowanie do podróży

Dokumenty niezbędne w trakcie podróży lotniczych  				 / Przygotowanie do podróży  				 / W podróży  				 / Dla podróżników

Dokumenty niezbędne w trakcie…

Dokumenty niezbędne w trakcie podróży lotniczych

Paszport


Pamiętaj, że dokumentem urzędowym uprawniającym Ciebie do przekroczenia granicy i pobytu za granicą jest paszport, poświadczający zarazem Twoją tożsamość, jak i fakt, że jesteś obywatelem polskim. Wybierając się do krajów Unii Europejskiej, od dnia 1.05.2004 r. takim dokumentem jest również dowód osobisty, zarówno starego, jak i nowego wzoru. W trakcie planowania podróży musisz upewnić się czy dokument, jaki posiadasz jest ważny (paszport ważny jest 10 lat od daty jego wydania), a także czy jest w wystarczająco dobrym stanie, pozwalającym na stwierdzenie Twojej tożsamości. Jeżeli okaże się, że Twój paszport (lub stary dowód osobisty, jeżeli nie posiadasz jeszcze nowego) jest podniszczony lub nieaktualny, musisz jak najszybciej złożyć wniosek o wymianę dokumentu na nowy! Biorąc pod uwagę fakt, że procedura wydawania nowych dokumentów jest dość rozległa w czasie, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wylotem. Warto wiedzieć, że osoby małoletnie tj. do lat 16, które są wpisane do paszportu swoich rodziców lub prawnych opiekunów (wpisu takiego mogą dokonać tylko i wyłącznie uprawnione do tego organy państwowe), mogą przekraczać granicę tylko w towarzystwie osoby, do paszportu której zostały wpisane. Dzieci mogą także przekroczyć granicę na podstawie własnego dowodu osobistego.

 

Wiza


Nie zapomnij, że posiadanie paszportu lub dowodu osobistego jest warunkiem koniecznym do przekroczenia granicy, ale niekiedy nie wystarczającym! Czasem potrzebne jest pisemne zezwolenie wystawione przez przedstawicielstwo konsularne państwa, do którego chcesz się wybrać. Począwszy od 1.05.2004 r., niezależnie w jakim celu i na jak długi okres czasu jedziesz, nie masz obowiązku posiadania wizy, gdy celem Twojej podróży jest którykolwiek z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto, zwykle na okres 90 dni pobytu w celach turystycznych, obowiązek ten dla obywateli polskich zniosły takie państwa jak m.in.: Andora, Argentyna, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Brazylia, Chile, Chorwacja, Gruzja, Gwatemala, Honduras, Hongkong, Izrael, Japonia, Korea Płd., Kostaryka, Malezja, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Monako, Nikaragua, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, Peru, Rumunia, San Marino, Serbia i Czarnogóra, Szwajcaria, Ukraina, Urugwaj, Watykan, Wenezuela i Wielka Brytania. Wśród krajów, do których wyjeżdżając nadal musisz posiadać wizę jest Australia, Kanada, USA, a także Rosja, Chiny i Kuba.

 

Bilet lotniczy


Warunkiem niezbędnym do odbycia przelotu jest posiadanie biletu lotniczego, dlatego też przed wyjściem z domu, upewnij się, że na pewno go ze sobą zabrałeś. Stanowi on zarazem dowód zawarcia umowy o przewóz lotniczy i dowód nadania bagażu, jak i polisę ubezpieczeniową i czek płatniczy. Warto wiedzieć, że każdy bilet posiada swój odrębny numer seryjny (kod) składający się z 14 cyfr . Obecnie, coraz częściej, zamiast tradycyjnych biletów papierowych, możesz spotkać się z ich alternatywą tzn. biletami elektronicznymi. Dzięki nowoczesnej technologii, nie musisz już wychodzić z domu, aby odebrać bilet lotniczy, ani czekać na kuriera (chyba, że nie posiadasz dostępu do internetu i drukarki) – potwierdzenie rezerwacji (zakupu biletu), zawierające wszystkie niezbędne informacje na temat wybranego przez Ciebie lotu (m.in. trasę podróży, numer e-biletu), zostanie Ci przesłane na skrzynkę e-mailową. Wskazane jest, aby potwierdzenie to zostało przez Ciebie wydrukowane, co pozwoli na dokładną weryfikację danych osobowych i rodzaju zamówionego biletu, a tym samym usprawni proces odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku. Należy pamiętać, że nie zawsze istnieje możliwość wystawienia e-biletu, i odwrotnie – gdy jest możliwość wystawienia biletu elektronicznego linie lotnicze często nie zezwalają na wystawienie tradycyjnego biletu papierowego.

 

Inne dokumenty o których warto pamiętać:

Karty płatnicze, legitymacje oraz prawo jazdy mogą okazać się przydatne w trakcie naszej podróży.